29 listopada 2021

Sezon grzewczy - zadbajmy o dopływ powietrza do mieszkania - jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla.

           Każdego roku, w porze chłodnej, środki masowego przekazu donoszą o wypadkach śmiertelnego zatrucia czadem – tlenkiem węgla. Najczęściej dochodzi do nich w łazience wyposażonej w gazowy grzejnik wody przepływowej, popularnie zwany piecykiem gazowym albo kąpielowym, a także „junkersem”, od nazwiska wynalazcy i wytwórcy. Mówi się często o zatruciach „w sezonie grzewczym”, nie należy jednak tego traktować jako zagrożenia spowodowanego większym zużyciem paliw na ogrzewanie mieszkań. „Sezon grzewczy” to pora chłodna, w której mieszkańcy zamykają szczelnie okna i to jest główna przyczyna zatruć. Do spalania gazu (na potrzeby podgrzewania wody w piecyku, gotowania na kuchni) potrzebny jest tlen, wobec czego przy pracy urządzeń gazowych dochodzi do intensywnego zużycia tlenu w pomieszczeniu. Spalanie gazu musi się odbywać w ciągłym dopływie powietrza i odpływie spalin: dopływie powietrza od okien, poprzez drzwi w mieszkaniu, zwłaszcza drzwi do pomieszczenia (łazienki), w którym jest zainstalowane urządzenie spalające gaz i odpływie spalin przez przewód spalinowy aż do wylotu z komina. Ograniczenie możliwości przepływu w którymkolwiek z  tych miejsc stwarza zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla. Nie będzie odpływu spalin jeżeli nie będzie dopływu powietrza z zewnątrz. Nie należy zapominać, że urządzenie spalające gaz spala tlen z mieszkania, niezbędny także dla ludzi. Te ubytki muszą być uzupełniane z  zewnątrz. Konieczność zapewnienia drożności komina jest dla użytkowników gazu oczywista. Spółdzielnia jak każdy zarządca dokonuje corocznych przeglądów przewodów spalinowych i wentylacyjnych, zlecając je profesjonalnym podmiotom, posiadającym stosowne uprawnienia. Niestety najczęściej niska jest świadomość mieszkańców tego, że należy zapewnić dopływ powietrza przez okna. Oszczędzanie energii jest bardzo ważne, jednakże kilkuminutowe przewietrzenie mieszkania przed kąpielą (2-3 minuty) nie spowoduje wyziębienia mieszkania. Zaniechanie takiego postępowania można przypłacić życiem.

         Niedopuszczalnym jest zakrywanie w jakikolwiek sposób otworów wentylacyjnych (kratek), podłączanie do nich wszelkiego rodzaju okapów, zabudowywanie ich meblami, nawet jeżeli zrobimy otwór w blendzie lub drzwiczkach szafkowych. Przewody spalinowe w piecykach winny spełniać określone normy i należy sprawdzać od czasu do czasu ich drożność, a także prawidłowość podłączenia do otworu komina w ścianie. Aluminiowe (tzw. harmonijkowe) rury nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie spełniają jakichkolwiek norm.

           Postęp technologiczny, coraz lepsza stolarka były i są zachętą dla mieszkańców do wymiany okien, drzwi. Jest to zjawisko normalne i pożądane. Podnosi wartość użytkową lokalu i komfort mieszkańców. Jednakże idzie za tym chęć oszczędności (jak się wydaje) i czasami brak racjonalnego zachowania w korzystaniu z nowoczesnych rozwiązań. Swoiste tworzenie z mieszkań zamkniętych "puszek", poprzez szczelnie zamknięte okna, prowadzi oprócz wyżej wymienionego zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla, także do zagrzybiania ścian, tzw. potliwości szyb, czy glazury. Brak dostępu powietrza jest również główną przyczyną zjawiska polegającego na nawiewie wychłodzonego powietrza z zewnątrz, z otworów wentylacyjnych wewnątrz lokalu. Do administracji Spółdzielni każdej zimy spływają zgłoszenia mieszkańców. Żadne działanie zapobiegawcze stosowane głównie na kominach nie poprawi znacząco sytuacji, ponieważ praw fizyki nie da się oszukać. Jeżeli brak jest źródła czerpania powietrza z zewnątrz, powietrze to samoczynnie znajduje sobie drogę poprzez otwory wentylacyjne (kratki). Zasłanianie tych otworów z kolei może być przyczyną złego samopoczucia, wilgoci, a także wbrew pozorom większego zużycia ciepła. Do nowoczesnej stolarki okiennej, zalecamy także inne rozwiązanie idące z postępem, a mianowicie stosowanie automatycznych nawiewników na okna, które pozwolą na wymianę powietrza w mieszkaniu, nie powodując znacznych ubytków ciepła.

       Zachęcamy także do zainwestowania w czujnik tlenku węgla, który jest skutecznym urządzeniem ostrzegającym o pojawieniu tej bardzo groźnej substancji. Pamiętajmy także, że piecyk gazowy jak każde urządzenie podlega zużyciu i jego sprawność i wydajność pracy z czasem ulega pogorszeniu. Przegląd posiadanego urządzenia przez fachowy serwis winien być zlecany przynajmniej raz do roku. Nie zaniedbujmy tego obowiązku.

 

       Przypominamy także, że w ramach prowadzonych co roku przeglądów gazowych oraz przewodów kominowych, stwierdzone nieprawidłowości użytkownik lokalu ma bezwzględny obowiązek usunąć, a oświadczenie o usunięciu nieprawidłowości dostarczyć do Spółdzielni. Lekceważenie tego obowiązku może zakończyć się odcięciem gazu do lokalu i zgłoszeniem sprawy do nadzoru budowlanego. Pamiętajmy, że od usunięcia usterek może zależeć czyjeś zdrowie lub życie.

 

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami, na stronach Państwowej Straży Pożarnej, pod adresem

https://www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa-sezon-grzewczy-2020--2021

 

 

https://www.gov.pl/attachment/1cea371a-652e-47d2-9e0b-224cbc6d8f0b

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Mieszkańcy!

 

Informacje o saldzie opłat, zadłużeniu, wymiarze opłat, czy też zgłosić inną sprawę można przez telefon oraz drogą elektroniczną.

 

Korespondencję bieżącą można wrzucać do specjalnie oznaczonej skrzynki podawczej na parterze budynku.

Biuro Zarządu

Dział Członkowsko-mieszkaniowy

Dział Ekonomiczno-finansowy

 

ul. Koszarowa 12A

23-200 Kraśnik

 

Godziny pracy:

poniedziałek      9:00-17:00

wtorek - piątek  7:00-15:00

 

e-mail:
    sekretariat@smpomoc.pl

 

Telefon:

 

Sekretariat:
81 884 36 57,  81 884 22 57

 

Opłaty, saldo, windykacja:

81 884 36 57 wew. 25

 

Fax:
81 825 22 57

 

Dział GZM (Techniczny)

 

ul. Lubelska 75A

23-200 Kraśnik

 

Godziny pracy:

poniedziałek - sobota 07:00-15:00

 

Telefon:

81 884 34 59  

Zgłoś awarię

29 października 2024
W dniu 25 października 2024 r. w życie weszła nowa Taryfa za zbiorowe zaopatrzenie
01 października 2024
SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA "POMOC" W KRAŚNIKU ZATRUDNI NA STANOWISKO SPECJALISTA D/S REMONTÓW I INWESTYCJI Obowiązki:

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

Created with WebWaveCMS

Copyright by SM Pomoc