Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

11 stycznia 2020
Spółdzielnia Mieszkaniowa Pomoc w Kraśniku zatrudni pracownika na stanowisko: Specjalista ds. remontów i inwestycji
10 stycznia 2020
       Uczniowie na kilka dni po świąteczno-noworocznej przerwie wrócili do szkół, ale już za chwilę

Zgłoś awarię

Aktualności/Ogłoszenia

           Każdego roku, w porze chłodnej, środki masowego przekazu donoszą o wypadkach śmiertelnego zatrucia czadem – tlenkiem węgla. Najczęściej dochodzi do nich w łazience wyposażonej w gazowy grzejnik wody przepływowej, popularnie zwany piecykiem gazowym albo kąpielowym, a także „junkersem”, od nazwiska wynalazcy i wytwórcy. Mówi się często o zatruciach „w sezonie grzewczym”, nie należy jednak tego traktować jako zagrożenia spowodowanego większym zużyciem paliw na ogrzewanie mieszkań. „Sezon grzewczy” to pora chłodna, w której mieszkańcy zamykają szczelnie okna i to jest główna przyczyna zatruć. Spalanie gazu musi się odbywać w ciągłym dopływie powietrza i odpływie spalin: dopływie powietrza od okien, poprzez drzwi w mieszkaniu, zwłaszcza drzwi do pomieszczenia (łazienki), w którym jest zainstalowane urządzenie spalające gaz i odpływie spalin przez przewód spalinowy aż do wylotu z komina. Ograniczenie możliwości przepływu w którymkolwiek z  tych miejsc stwarza zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla. Nie będzie odpływu spalin jeżeli nie będzie dopływu powietrza z zewnątrz. Nie należy zapominać, że urządzenie spalające gaz spala tlen z mieszkania, niezbędny także dla ludzi. Te ubytki muszą być uzupełniane z  zewnątrz. Konieczność zapewnienia drożności komina jest dla użytkowników gazu oczywista, niestety najczęściej niska jest świadomość tego, że należy zapewnić dopływ powietrza przez okna. Oszczędzanie energii jest bardzo ważne, jednakże kilkuminutowe przewietrzenie mieszkania przed kąpielą (2-3 minuty) nie spowoduje wyziębienia mieszkania. Zaniechanie takiego postępowania można przypłacić życiem.

           Postęp technologiczny, coraz lepsza stolarka były i są zachętą dla mieszkańców do wymiany okien, drzwi. Jest to zjawisko normalne i pożądane. Podnosi wartość użytkową lokalu i komfort mieszkańców. Jednakże idzie za tym chęć oszczędności (jak się wydaje) i czasami brak racjonalnego zachowania w korzystaniu z nowoczesnych rozwiązań. Swoiste tworzenie z mieszkań zamkniętych "puszek", poprzez szczelnie zamknięte okna, prowadzi oprócz wyżej wymienionego zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla, także do zagrzybiania ścian, tzw. potliwości szyb, czy glazury. Brak dostępu powietrza jest również główną przyczyną zjawiska polegającego na nawiewie wychłodzonego powietrza z zewnątrz, z otworów wentylacyjnych wewnątrz lokalu. Do administracji Spółdzielni każdej zimy spływają zgłoszenia mieszkańców. Żadne działanie zapobiegawcze stosowane głównie na kominach nie poprawi znacząco sytuacji, ponieważ praw fizyki nie da się oszukać. Jeżeli brak jest źródła czerpania powietrza z zewnątrz, powietrze to samoczynnie znajduje sobie drogę poprzez otwory wentylacyjne (tzw. "kratki"). Zasłanianie tych otworów z kolei może być przyczyną złego samopoczucia, wilgoci, itp. Do nowoczesnej stolarki okiennej, zalecamy także inne rozwiązanie idące z postępem, a mianowicie stosowanie automatycznych nawiewników na okna, które pozwolą na wymianę powietrza w mieszkaniu, nie powodując znacznych ubytków ciepła.

 

Zachęcamy do zapoznania się ze stosownym poradnikiem Czad i ogień – obudź czujność, na stronach Państwowej Straży Pożarnej, pod adresem http://www.straz.gov.pl/porady/bezpieczenstwo_pozarowe_w_domu.

 

 

 

 

Sezon grzewczy - zadbajmy o dopływ powietrza do mieszkania - jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla.

14 listopada 2019
11 stycznia 2020
Spółdzielnia Mieszkaniowa Pomoc w Kraśniku zatrudni pracownika na stanowisko: Specjalista ds. remontów i inwestycji
10 stycznia 2020
       Uczniowie na kilka dni po świąteczno-noworocznej przerwie wrócili do szkół, ale już za chwilę
06 stycznia 2020
        Spółdzielnia Mieszkaniowa "Pomoc" oferuje na zasadach najmu lokal użytkowy o powierzchni 131 m2. Lokal
01 stycznia 2020
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Pomoc" informuje, że wysokość normatywu miesięcznych spłat kredytu mieszkaniowego wynosi w 2020
30 grudnia 2019
Szanowni Państwo!      W zakresie rozliczenia kosztów zużycia wody i odprowadzenia ścieków od kilkunastu lat

Copyright by SM Pomoc

Created with WebWaveCMS